Festiwal filmów animowanych

W najbliższy, miejmy nadzieje słoneczny, weekend odbędzie się w Józefowie festiwal filmów animowanych dla dorosłych.  Tak więc 11 i 12 maja naszą wyobraźnię poruszą filmy nietuzinkowe i ambitne.

Od niepamiętnych czasów wiadomo, że animacja jest królową polskiej kinematografii. Żadna z dziedzin filmowych nie przyniosła nam aż tylu nagród. A czas jej świetności przypada na lata 60. i 70. XX wieku. Jest to zjawisko nazwane przez badaczy Polską Szkołą Animacji. Można tu nawet mówić o wyrobieniu pewnego rodzaju marki znanej nawet poza granicami Europy. Ilość sprzedawanych licencji pozwoliła polskiemu filmowi animowanemu, stać się najlepszym artystycznym towarem eksportowym. Oczywiście w Polsce, publiczność była świadoma ogromnej popularność animacji. Przed każdym filmem puszczanym w kinie, pojawiał się tak zwany „dodatek”. W dzisiejszych czasach ta ciekawa tradycja odeszła niestety w zapomnienie. Ponadto publiczność kinowa, straciła kontakt z krótkometrażowymi filmami. Jednak dzięki organizowaniu festiwali, tradycja oglądania filmów animowanych przez dorosłych może na nowo się odrodzić.

Ogólnopolski festiwal polskiej animacji „O!PLA”- odbywa się w 20 miastach i jest nowym sposobem odzyskani zainteresowania publiczności krótkometrażowym filmem rysunkowym. Na tegoroczny konkurs zostało przesłanych rekordowo dużo prac. Jurorami są sami widzowie, a animacje oceniane są w 4 kategoriach: studyjnej, szkolnej, off i wideoklipu. Festiwal w dużej mierze skierowany jest do osób dorosłych, ale i dla dzieci znajdzie się coś miłego.

Patronami i organizatorami Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w Józefowie są niezależny promotor filmów animowanych Animation Across Borders oraz Miejski Ośrodek Kultury. Opieką medialną zajęły się takie portale, jak Independent.pl, Klatkapoklatce.pl, Malekino.pl, Qlturka.pl, Portalfilmowy.pl, miesięcznik „Kino” oraz „Linia Otwocka”.  

Szczegółowy plan i repertuar dostępne są na stronie:

http://www.mokjozefow.pl/index.php/start/o-pla-festiwal-program

Warto odwiedzić