Przestrzeń performance: relacja z otwarcia

18 maja 2013 roku odbyło się otwarcie Przestrzeni Performance w Wawerskiej Strefie Kultury. „Było wspaniale!” – deklarują twórcy przedsięwzięcia. Poniżej zamieszczamy fragment jedynej w swoim rodzaju, fabularnej relacji z wydarzenia, autorstwa artysty Oskara Chmioły.

„Nie oczekuję, że ktokolwiek uwierzy mi na słowo w to, co mam zamiar opowiedzieć. Byłbym doprawdy głupcem, gdybym się tego spodziewał. Moim zamiarem bezpośrednim jest jednak podzielić się doświadczeniem, którego jakże szczęśliwie doznałem. Zdarzenia owe zachwyciły mnie tak bardzo, że byłbym martwo, gdybym je sobie przywłaszczył. Mimo to postaram się o bezstronność. Dla mnie były to chwile poważne, choć wielu dostrzeże w nich ślad beztroskiej zabawy. Kiedyś być może, znajdzie się umysł zdolny nazwać to codziennością, lecz w chwili, gdy piszę te słowa, można w to wątpić. Zawsze byłem ciekawski i naiwny. Szukałem tego, co umyka na co dzień, powszechnej uwadze, konwencji. Nigdy nie miałem jednak w sobie tyle zadufania, by sądzić, że może mnie spotkać coś podobnego. Było słoneczne popołudnie. Opuszczałem budynek gimnazjum, po wielu godzinach pracy. Zajmowałem się czymś zgoła innej natury niż można by się spodziewać w takim miejscu. Tym bardziej, że budynek ten został w ostatnim czasie oddany pod użytek artystom, więc początkowo nie zdziwiło mnie to, co zobaczyłem przechodząc obok sali gimnastycznej. Nie ukrywam, że jedynie rzuciłem na to okiem, ale od razu zwrócił moją uwagę pewien szczególny fakt. Otóż na sali znajdowały się różne przedmioty i spowijały ją jakieś dziwne dźwięki, natomiast nie było tam nikogo. Nie wiem dlaczego, lecz wyjąłem telefon i zarejestrowałem tych kilka chwil, które nastąpiły później: http://www.youtube.com/watch?v=rRgN2EGWUS0&feature=youtu.be (…)”

 

Ciąg dalszy pod adresem: http://przestrzenperformance.blogspot.com/2013/05/archiwum.html

 

A już niebawem – 1 czerwca 2013 r. – kolejne spotkanie z cyklu. Tym razem z okazji Dnia Dziecka zostanie podjęta tematyka tańca. Mile widziani są wszyscy, bez względu na wiek. Nigdy nie jest za późno, aby poprzez sztukę spróbować obudzić w sobie dziecko i spojrzeć na świat z jego wrażliwością i beztroską. Jak mówią autorzy przedsięwzięcia: „W życiu uzależnionym od konwencji i obowiązków potrzebujemy sytuacji twórczych, zdolnych dać nam wytchnienie". Serdecznie zapraszamy!

Warto odwiedzić