Razem dla Wawra: debata o bezpieczeństwie drogowym i komunikacji miejskiej

Niebezpieczne odcinki drogowe dla kierowców i pieszych, kondycja komunikacji miejskiej w dzielnicy Wawer – takie tematy będą poruszone 17 kwietnia o godzinie 19:00 na drugim spotkaniu cyklu debat w Wawerskiej Strefie Kultury. Organizatorem spotkania jest Komitet Społeczny „Razem dla Wawra”.

 

 

 

                Aktualnie w dzielnicy Wawer realizowana jest niejedna inwestycja związana z lokalną infrastrukturą. Część z nich dotyczy usprawnienia dróg i polepszenia sytuacji kierowców. Wciąż jednak wiele miejsc w dzielnicy osnutych jest ponurą reputacją tych, gdzie ma miejsce wciąż wiele wypadków, także z udziałem pieszych. Kwestia bezpieczeństwa drogowego będzie jednym z dwóch tematów dyskutowanych na kolejnej debacie zorganizowanej przez  Komitet Społeczny „Razem dla Wawra”. „Pragniemy, aby mieszkańcy podzielili się swoimi refleksjami na ten temat odnośnie ich rejonu zamieszkania”, tłumaczy Marcin Dumieński, koordynator komitetu. „Chcemy się zastanowić, czy wina leży wyłącznie po stronie kierowców, czy też współodpowiedzialność ponosi złe rozplanowanie odpowiedniej infrastruktury, prowokującej niebezpieczne sytuacje”, dodaje.

                Pozostając w tematyce drogowej, komitet pragnie również przedyskutować kwestię komunikacji miejskiej. W ich ocenie jest wiele do omówienia. „Głównymi środkami transportu publicznego łączącymi Wawer z centrum stolicy są Szybka Kolej Miejska i autobus 521, którego częstotliwość i długość pokonywanej trasy sukcesywnie jest skracana od kilku lat”, twierdzi Aleksander Brzozowski, jeden ze współorganizatorów debaty. Ulica Patriotów jest główną trasą, dzięki której mieszkańcy większości osiedli mogą dostać się do centrum miasta. Główny pośpieszny autobus 521 i SKM, co prawda, wspierają takie linie jak 525 łączące Centrum Zdrowia Dziecka ze Śródmieściem czy 147 działające na relacji Wiśniowa Góra (Międzylesie) - Dworzec Wschodni, lecz jest ich według organizatorów zbyt mało. Inny problem stanowi brak zrównoważonych i zsynchronizowanych połączeń pomiędzy poszczególnymi osiedlami, przez co dochodzi do takich sytuacji, w których mieszkaniec osiedla Zerzeń może jechać do Falenicy nawet 40 minut głównie z powodu dość długiego czekania na autobus. Lukę tę miały wypełnić linie lokalne typu 305, lecz kursują jedynie raz na godzinę wyłącznie w dni powszednie. W dodatku konkretne godziny ich przyjazdu są niemalże pokrywają się z przybyciem głównych linii autobusowych.

                W założeniu organizatorów debata ma być swobodną wymianą myśli i pomysłów, w wyniku której uda się wypracować porozumienie i wspólne stanowisko mające stanowić inspirację dla odpowiednich decydentów.

„Razem dla Wawra” to nowy i otwarty komitet zrzeszający osoby, którym nieobojętna jest przyszłość dzielnicy. Składa się z osób o rozmaitych poglądach, lecz łączy ich idea społeczeństwa obywatelskiego i aktywne przyczynianie się do realizowania postulatów mających poprawić życie społeczno-kulturalne. Więcej informacji o powstającej inicjatywie można uzyskać od koordynatora komitetu, Marcina Dumieńskiego – mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  lub telefonicznie 501 301 582.

Warto odwiedzić