Wawerski Uniwersytet Dziecięcy

Wawerski Uniwersytet Dziecięcy

Ruszamy już 11 maja!

Ludzie nauki i pasjonaci różnych dziedzin wiedzy i kultury zaspokoją dziecięcą ciekawość, w atrakcyjnej formie, odbiegającej od rutyny szkolnej.

Większość zajęć odbędzie się w sobotnie popołudnia w Wawerskiej Strefie Kultury, 
ul. Żegańska 1a (budynek d. gimnazjum w Międzylesiu).

Cykl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7-10 lat.

 

  

Harmonogram zajęć maj – czerwiec 2013

 

11 maja, 16.00
„Porażające cytryny i wirujące butelki” - warsztat - fizyka.

Prowadzenie dr Michał Poradziński, Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Czas trwania: 90 minut
W czasie warsztatu pobawimy się w proste zabawy pokazujące zjawiska fizyczne, których
doświadczamy na co dzień. Przeprowadzimy też kilka prostych doświadczeń możliwych do
odtworzenia w warunkach domowych. Poszukamy odpowiedzi na pytania o prawa nimi rządzące
– do tego będzie nam potrzebna… dziecięca wyobraźnia.

 

18 maja, 16.00
„W krainie mlekiem płynącej” - warsztat - inżynieria spożywcza.

Prowadzenie: dr inż. Katarzyna Świąder, adiunkt na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Czas trwania: 60 minut. Produkty wytworzone z mleka spożywamy codziennie, czy jednak wiemy, co naprawdę jemy? Ile może być masła w maśle? Czy jogurt może być... wegetariański? Na zajęciach poznamy wiele ciekawostek związanych z nabiałem, jak powstaje i czy warto go spożywać. Pobawimy się w rozwiązywanie zagadek związanych z mlekiem i jego przetworami, a na deser wspólnie przygotujemy mleczną niespodziankę.

 

25 maja, 16.00
„Ludzie drzewa i zwierzęta. O czym opowiada polski haft tradycyjny?” - warsztat sztuki tradycyjnej.

Czas trwania: 120 minut. Prowadzenie Ewa Rdzanek - hafciarka, romanistka, autorka tekstów literackich, prowadziła liczne warsztaty artystyczne Autorka cyklu haftów „Mały wróbel Mazureczek” do wierszy dla dzieci; jako hafciarka współpracuje m.in z Fundacją Wszystkie Mazurki Świata, księgarnią-kawiarnią Tarabuk, Muzeum w Wilanowie. Kiedyś haftowano na wielu tkaninach: koszulach, spódnicach, spodniach, czapkach, poduszkach, zasłonach i obrusach. Tworzono ogromne haftowane obrazy, wypełnione roślinnością, postaciami ludzkimi i zwierzęcymi. Podczas zajęć dowiemy się jak wyglądały te postacie, jakie były ich barwy i kształty, a także co znaczyły. Spróbujemy też samodzielnie wykonać prosty haft.

 

8 czerwca, 16.00
„Oko w oko ze sroką” – przyrodnicze zajęcia terenowe.

Prowadzenie dr Maciej Fuszara Centrum Badań Ekologicznych Polskiej Akademii Nauk. Czas trwania: 120 minut. Ruszymy w teren, by stanąć oko w oko z tymi zwierzętami, których nie dostrzeglibyśmy w czasie zwyczajnego spaceru, poznamy ich zwyczaje i tajemnice.

 

15 czerwca, 16.00
„Czy dzieci mogą grać na giełdzie?” - gra symulacyjna (ekonomia i finanse)

Prowadzenie Michał Pachowski, Katedra Finansów i Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Czas trwania 60 minut. Spotkanie będzie poświęcone odkrywaniu tajemnic giełdy. Dowiemy się jak wygląda ustalanie cen akcji, a także dlaczego inwestorzy je kupują i sprzedają. Głównym elementem naszego spotkania będzie gra imitująca prawdziwą giełdę papierów wartościowych, a każdy z uczestników wcieli się w inwestora i będzie mógł „zarobić”, ale też i „stracić. Będą prawdziwe giełdowe emocje.

 

Zgłoszenia na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej informacji pod nr 607165206

Koszt udziału w całym cyklu wynosi 180 PLN

Można zapisać się na wybrane zajęcia – koszt 35-45 PLN

Pierwsze zajęcia w cyklu – wstęp wolny

Warto odwiedzić