Choreo Lab 2013 – Warszawa/Zürich

Miasta i taniec – wpływ środowiska miejskiego na pracę choreografów (i na odwrót)

pokaz pracy warsztatowej

1 listopada 2013 (piątek), godz. 20.00

Centrum w Ruchu

ul. Żegańska 1a, Warszawa – Międzylesie

Wawerska Strefa Kultury

wstęp wolny

Pokaz jest częścią projektu "Choreo Lab" Tanzhaus w Zurichu i efektem warsztatów dla polskich i szwajcarskich tancerzy. Pod opieką Marii Stokłosy z Centrum w Ruchu i Andrei Boll – dyrektor artystycznej Tanzhaus Zürich, choreografowie z Polski i Szwajcarii oraz dwunastu tancerzy pracowało w każdym z miast nad tworzeniem form tańca, której punktem wyjścia była przestrzeń miasta.

 

Użyte w pokazie obrazy wideo Warszawy, autorstwa Petera Kadara i Lukasa Beleyera, posłużyły do laboratoryjnej pracy nad rzemiosłem i poszerzaniem pola choreograficznych poszukiwań. Dla twórców pokazu – choreografów, tancerzy i artystów wizualnych – wybór tematów związanych z architekturą i energią Warszawy stał się impulsem do proponowania niejednoznacznych, wyrastających z życia miejskiego form tanecznych i performatywnych.

Po pokazie pracy odbędzie się rozmowa z udziałem artystów i publiczności.

W ramach projektu odbyły się dwie sesje warsztatowe:

Zurich: 21.10. - 25.10. | w Tanzhaus Zürich

Warszawa: 28.10. - 1.11. | w Centrum w Ruchu

 

Choreografowie:
Emma Murray, Nunzio Impellizzer
i (CH)
Korina Kordova Papadimitriou, Magdalena Ptasznik
(PL)

Tancerze w Warszawie:

Paulina Grochowska, Magda Fejdasz, Kinga Gintowt, Magdalena Górnicka, Ewa Hubar, Anna Kasprzak, Joanna Krzyżewska, Irad Mazliah, Anna Ochman, Joanna Szkop, Katarzyna Waligóra, Mirosław Woźniak;

Foto i wideo:

Peter Kadar, Lukas Beleyer (CH)

Opieka artystyczna i merytoryczna: Maria Stokłosa(Centrum W Ruchu/Fundacja Burdąg) i Andrea Boll(dyrektor artystyczna Tanzhaus Zürich).


Organizacja i logistyka: Tanzhaus Zurich/Andrea Boll

Organizacja w Polsce: Fundacją Burdąg
Przestrzeń: Wawerska Strefa Kutury

Projekt został zrealizowany w ramach programu Kooperacje 2012-2013. Szwajcaria–Europa Środkowo-Wschodnia, Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia, Przedstawicielstwo w Warszawie. www.prohelvetia.pl

Tanzhaus Zürich

Założony w 1996 roku Tanzhaus Zürich w ciągu swojego istnienia stał się rozpoznawalnym ośrodkiem tańca i sztuk performatywnych w Szwajcarii i Europie. Jego działalność skupia się na wspieraniu profesjonalnych tancerzy i choreografów, zarówno pracujących indywidualnie jak i w zespołach. Łącząc potencjał ośrodka produkcji artystycznej z wielofunkcyjną i innowacyjną przestrzenią do prób i spektakli Tanzhaus organizuje warsztaty, sesje i spotkania, jest centrum informacyjnym na temat tańca, udostępnia artystom przestrzenie do prób i dwie sceny. Od 2012 roku jest gospodarzem corocznego festiwalu tańca współczesnego „zürich moves!”.

Centrum w Ruchu

Centrum w Ruchu powstało w marcu 2013 z inicjatywy Fundacji Burdąg i ma siedzibę w Wawrze k. Warszawy. Jest zrzeszeniem dziesięciu choreografów zarządzanym przez nich samych. Założenie Centrum w Ruchu było reakcją na brak ośrodków, w których artyści tańca i sztuk performatywnych mogą rozwijać swoją pracę – realizować spektakle, prowadzić warsztaty. Pomimo różnych zainteresowań i języków artystycznych, pracujący w Centrum twórcy zdecydowali się działać wspólnie aby prowokować zmiany. Działania Centrum w Ruchu mają stymulować rozwój środowiska tańca i sztuk performatywnych oraz zwiększać obecność tych dziedzin w życiu kulturalnym stolicy.

 


Warto odwiedzić